Kopec o.s. - Osada Kopec
 
Znak

 

Deutsche Version
Deutsche Version

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osada Kopec se nachází ve Šluknovském výběžku asi 1 km od obce Brtníky. Leží v hlubokém údolí, jímž protéká Brtnický potok. Svou polohou tvoří vstupní bránu do NP České Švýcarsko.

Nejstarší dochované záznamy o Kopci existují od roku 1660. Ale již na Oederově mapě z roku 1592 jsou na místě obce zakresleny 4 katry. Až do roku 1947 se obec jmenovala Hemmehübel. Název je složen ze dvou německých slov. V první části názvu je tvar slovesa hemmen, (tj. brzdit, zdržovat, překážet), ve druhé části je použita nářeční podoba Hübel od podstatného jména Hügel (tj. pahorek, návrší). Název obce by se dal přeložit jako "Brzdící Kopec" nebo "Zdržovací Kopec".

Do roku 1850 byla obec samostatná, měla vlastní rychtáře a patřila k panství Lipová. V roce 1850 byla katastrálně spojena s obcí Brtníky (Zeidler) a obě vsi měly od té doby společnou samosprávu.
Nejvíce stavení tu existovalo v roce 1890, při sčítání lidu jich bylo zapsáno 68. Nejvíc obyvatel, 427, žilo v Hemmehübelu kolem roku 1850. Demografický vývoj zasáhla drasticky 2. světová válka. Konec války pak znamenal naprostý zlom. Německé obyvatelstvo bylo vyhnáno ze svých domovů a kraj zůstal téměř liduprázdný. V Kopci byla zbourána polovina domů, ostatní se podařilo zachránit hlavně díky rekreantům.

Současní osadníci si zamilovali harmonické prostředí zdejší přírody a vytvořili si citové pouto ke svým trvalým či přechodným domovům, které se snaží stále zvelebovat a zkrášlovat. Kopec se stal opět tím nádherně upraveným letoviskem jako za starých časů.

Mapa
Poloha obce

Mapu zvětšíte kliknutím na obrázek.

 
 
© 2013-2021 Náš Kopec z.s.