Kopec o.s. - Novinky
 
Znak
Náš Kopec

 

Deutsche Version
Deutsche Version

 

Najdete nás na Facebooku

 

Rok 2015

Rok 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Plán činnosti na rok 2021

1. Pokračování projektu "Záchrana historického podstávkového domu v Kopci"
2. Shromažďování finančních prostředků a vyhledávání vhodných dotačních titulů
3. Nákup pozemku pro znovupostavení podstávkového domu
4. Vydání obrazové publikace "Letovisko Kopec" vlastním nákladem
5. Údržba okolí opravených památek
6. Další výlety a expedice pro členy a příznivce spolku
7. Spolupráce se spolkem "Zeidler" z Brtníků
8. Spolupráce s obcí Staré Křečany na všech větších projektech

Kuchařská kniha našeho spolku "Kopec dobrot" je stále v prodeji. Zakoupením knihy podpoříte projekt znovupostavení podstávkového domu v Kopci. Kniha stojí 300 Kč, koupit si ji můžete v Kopci č.e. 82 (dům naproti památnému stromu). V blízké době bude k dispozici rovněž v Hospodě U Oty v Kopci a na Obecním úřadě ve Starých Křečanech. Recepty v kuchařce jsou rozděleny podle ročních období, na jaře nechybí tradiční velikonoční pokrmy, v zimě zase vánoční speciality. V létě využíváme hlavně lokální sezónní suroviny, v mnoha receptech jsou důležitou složkou houby. Nezapomněli jsme ani na výrobu domácích vín a likérů.

V roce 2020 přispěli naši příznivci částkou 22.735 Kč, bylo prodáno 171 ks knihy "Kopec dobrot" za částku 51.300 Kč. Na účtu spolku přibylo celkem 74.035 Kč. Děkujeme všem za podporu!

PF 2021

V neděli 5.7.2020 se konala v Hospodě U Oty výroční schůze našeho spolku. Setkání se zúčastnili i další obyvatelé Kopce a starosta Starých Křečan, pan František Moravec. Během schůze proběhla volba nového výboru, jednomyslně byli zvoleni Marcela Titzlová, Lubomír Mlčoch, Pavel Štulc, Zdeněk Patzelt a Ilona Hloušková. Výbor informoval zúčastněné o právě probíhajícím prodeji knihy receptů Kopec dobrot. V nejbližších dnech bude hotový dotisk 150 kusů a na podzim by mohla jít kuchařka do běžné distribuce. Předsedkyně zhodnotila činnost spolku v uplynulém období a přednesla výhled aktivit na zbývající část roku. Členové spolku byli zpraveni o stavu financí jak na účtě, tak v pokladně. Ilona Hloušková informovala o nabídce spolupráce ze strany domovského spolku v Hinterhermsdorfu, členové spolků by se měli poprvé setkat v září a naplánovat konkrétní akce. Spolek Náš Kopec chce dokončit opravu kříže u domu čp. 16. Před několika lety jsme nechali očistit a natřít litinový kříž s Kristem, tentokrát je na řadě pískovcový sokl, který je prasklý a reliéfní výzdoba poničená. Tuto práci chceme zadat zkušenému restaurátorovi Ivanu Hamáčkovi. Někteří členové spolku již začali pracovat na dalším projektu, tím je turistický průvodce Kopcem. Chceme vytvořit poutavou publikaci s mnoha obrázky a dvojjazyčným textem. V diskuzi vystoupil i pan starosta, který odpovídal na dotazy účastníků schůze.

Dlouho očekávaná kuchařka našeho spolku "Kopec dobrot" je již v prodeji. Zakoupením knihy podpoříte projekt znovupostavení podstávkového domu v Kopci. Kniha stojí 300 Kč, koupit si ji můžete v Kopci č.e. 82 (dům naproti památnému stromu). O dalších možnostech distribuce vás budeme informovat. Recepty v kuchařce jsou rozděleny podle ročních období, na jaře nechybí tradiční velikonoční pokrmy, v zimě zase vánoční speciality. V létě využíváme hlavně lokální sezónní suroviny, v mnoha receptech jsou důležitou složkou houby. Nezapomněli jsme ani na výrobu domácích vín a likérů. Pokud nám budou stačit síly, připravíme i německou verzi knihy.

Ukázka obálky a vnitřku knihy "Kopec dobrot", vydané na podporu znovupostavení podstávkového domu čp. 54 v Kopci. O zahájení prodeje vás budeme informovat.

Kopec dobrotKopec dobrot

Spolková kuchařka je již v tisku. Po odeznění koronavirové pandemie zahájíme její distribuci.

Brtnická škola byla srovnána se zemí velmi rychle a důkladně. Co k tomu dodat? Proti zvůli mocných jsme pořád ještě bezmocní a historie se v různých obměnách tisíckrát opakuje. Naše snaha byla, bohužel, marná.

škola
Co zbylo z brtnické školy...

Snaha o záchranu budovy bývalé školy v Brtníkách narazila na totální nezájem a vědomí vlastní důležitosti vedení Ústeckého kraje, kdy se nikdo z radních nepostavil k problému čelem, ignorovali námitky Obecního úřadu ve Starých Křečanech a místních spolků, a přes odpor veřejnosti prosadili likvidaci dalšího historického objektu v Brtníkách. Na záchranu domu byly sepsány dvě petice, které podepsalo víc než 500 lidí. Byla podána žaloba na nezákonné jednání a mrhání veřejnými prostředky. Megalomanský projekt pro 18 klientů DOZP bude stát víc než 60 milionů Kč. Pánové si nevidí na špičku nosu a doufáme, že jejich jednání bude mít ještě dohru.

Budova, která je po nedávné rekonstrukci, byla vyklizena a předána stavební firmě STAMO. Ta začala objekt urychleně bourat. Proč asi? Již jsou odstraněna všechna okna a rozebrána střecha. Další práce na stržení objektu už nebude pro STAMO žádný problém.

Škola v BrtníkáchŠkola v Brtníkách

Škola v BrtníkáchŠkola v Brtníkách

Elektronická petice byla zveřejněna zde:
https://e-petice.cz/petitions/petice-za-zachovani-budovy-byvale-skoly-v-brtnikach.html


Činnost spolku:

V letošním roce pokračujeme ve shromažďování finančních zdrojů na obnovu podstávkového domu čp. 54 v Kopci. Na podporu projektu dokončujeme knihu receptů pod názvem "Kopec dobrot", připravujeme propagaci a prodej knihy.


Plán činnosti na rok 2020

1. Pokračování projektu "Záchrana historického podstávkového domu v Kopci"
2. Shromažďování finančních prostředků a vyhledávání vhodných dotačních titulů
3. Vydání knihy receptů "Kopec dobrot" vlastním nákladem
4. Boj za záchranu budovy bývalé školy v Brtníkách společně s obcí Staré Křečany a spolkem "Zeidler"
5. Oprava kamenného soklu kříže v Kopci u domu čp. 16
6. Údržba okolí opravených památek
7. Další výlety a expedice pro členy a příznivce spolku
8. Spolupráce se spolkem "Zeidler" z Brtníků
9. Spolupráce s obcí Staré Křečany na všech větších projektech

 

 

 
 
© 2013-2021 Náš Kopec z.s.