Kopec o.s. - Archív
 
Znak
Náš Kopec

 

Deutsche Version
Deutsche Version

 

 

 

 

 

Rok 2015

Rok 2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PF 2016

Rok 2015

Poznáváme Saské Švýcarsko

V sobotu 24. října 2015 jsme se vypravili na túru do oblasti Zadního Saského Švýcarska. Vyrazili jsme od Felsenmühle v Křinickém údolí po neznačené cestě směrem na Kuhstall (Kravín), což je pískovcová skála s jeskyní, podobná naší Pravčické bráně. Klenba jeskyně, která je druhá největší v Česko-Saském Švýcarsku, má výšku 11 m, šířku 17 m a délku 24 m. Na místě stál kdysi skalní hrad Neuer Wildenstein. Po žebříku Himmelsleiter jsme vystoupali na vyhlídku nad jeskyní, odkud byl výhled až do Českého Švýcarska. Krátké občerstvení u restaurace Am Kuhstall nám dodalo potřebnou energii a my mohli pokračovat po červené značce a spoustě schodů k dalšímu skalnímu hradu Friensteinu s puklinovou jeskyní Idagrotte, kde jsme zažili trochu adrenalinu na úzkém traverzu vedoucím podél skalní stěny. Zpáteční trasa vedla po zelené značce s krátkou odbočkou na skalní výběžek Kleiner Winterberg, na jehož vrcholu je ukrytý pavilon z roku 1818. Výhledy na Saské Švýcarsko s divokými skalními útvary a nádherně zbarveným listím na bukových porostech byly uchvacující. Pak už nás čekal sestup po schodech a cesta po červené značce zpět do Křinického údolí. Na závěr jsme si dopřáli zasloužené osvěžení v restauraci Felsenmühle.
Naše galerie >>

Kuhstall

Dobytí Nordkapu

V sobotu 15. srpna 2015 jsme dobyli nejsevernější mys naší republiky - Nordkap! Pohodlnou cestou jsme šli nejdřív z obce Severní k hraničnímu přechodu s Německem, poté odbočili do lesa a pokračovali po ptačí naučné stezce vybudované německými turisty podél průzračného hraničního potůčku až k našemu cíli. Český Nordkap se nachází uprostřed smrkového lesa u hraničního patníku 2/40. Na místě je postaven dřevěný přístřešek s nápisem Am Nordkap, informační tabule a žulový obelisk s českým a německým nápisem a souřadnicemi, který byl slavnostně odhalen teprve v roce 2013. Trochu jsme se posilnili a zvěčnili do pamětního notýsku. Další cesta vedla přes německý Waldhaus a kliniku Asklepios v Hohwaldu zpátky do Severního. Občerstvení v hospodě U pytláka v Lipové bylo velmi osvěžující, stejně tak sladké zakončení výletu v zámecké cukrárně Café Dlask ve Šluknově, kde jsme nezapomněli ochutnat vynikající regionální produkt Dort tety Alenky.

Nordkap

Červenec 2015 - Odpověď na urgenci opravy komunikace v Kopci >>

Kaplička v Kopci

V sobotu 11. července 2015 se konečně podařilo s pomocí brtnických hasičů umístit i třetí kříž na vrchol kaple. Kapličce tak byly vráceny všechny venkovní kříže, o které přišla v poválečném období. Doufejme, že se podaří i nová fasáda a rekonstrukce nápisu nad vchodem.

Kaplička v Kopci

Výlet za inspirací

V sobotu 30. května 2015 podnikl náš spolek jarní výpravu do Horní Lužice. Navštívili jsme rododendronový park ve vesničce Kromlau, největší svého druhu v Německu o rozloze 200 ha, založený 1884 hrabětem Friedrichem Leopoldem von Egloffsteinem. Vedle nádherně kvetoucích rododendronů a azalek jsou zde hlavním lákadlem tzv. "Ďáblův most" a umělá skaliska z čediče. Uprostřed parku stojí zámek v klasicistickém slohu. Naším dalším cílem se stal Findlingspark, unikátní park skalniček a bludných kamenů v Nochten. Tato obdivuhodná krajinářská kompozice s pestrobarevnými koberci rostlin a keřů byla vybudována rekultivací povrchového hnědouhelného dolu Boxberg a bylo při ní použito na 6000 kamenů pocházejících z doby ledové. Kameny byly nalezeny při dolování uhlí. Leknínová jezírka s kuňkajícími skokany a spoustou okrasných ryb dokonale doplňují scenérii této romantické botanické zahrady. Oba parky jsou velkou inspirací pro všechny milovníky přírodních krás. Fotky z výletu od Karla Štěpána zde: Kromlau a Nochten
Naše galerie >>

Výlet za inspirací

Svěcení kříže v osadě Kopec

V sobotu 9. května 2015 byl slavnostně vysvěcen nově restaurovaný kříž u Prostředního mlýna v Kopci. Návštěvníky přivítal a celou akcí provázel člen spolku Náš Kopec, Pavel Borowiec. Svěcení kříže se ujal biskupský vikář Mgr. Martin Davídek z Litoměřic. Hudebník Michal Müller zahrál několik písní na citeru, včetně staré sudetské písně z Brtníků - Zeidlertal. Předsedkyně spolku Marcela Titzlová ocenila ty, kteří největší mírou přispěli k obnově památky. Pamětní listy získali sponzoři a nejvíce aktivní členové spolku: starosta obce Staré Křečany František Moravec, manželé Wäberovi z Offenbachu, manželé Menšíkovi z Prahy, manželé Zimmerovi z Alsleben, manželé Štulcovi z Prahy, Alfred Koch z Krannichfeldu, Marcela Titzlová z Prahy, Olga Vodáková a Tomáš Mencl z Brtníků a rodina Hlouškova z Děčína. U příležitosti svěcení kříže byl v jeho blízkosti zasazen památný strom Cercidiphyllum japonicum - zmarličník japonský. Na návštěvníky čekalo i malé pohoštění.
Galerie >>

Svěcení kříže


Leden 2015
- Dopis - Urgence opravy silnice z Brtníků do Kopce >>

 
 
© 2013-2021 Náš Kopec z.s.